Breloki zbliżeniowe

breloki zbliżeniowe

Tokeny zbliżeniowe – breloki

Breloki lub transpondery zbliżeniowe mają postać wygodnych zawieszek, które od kart zbliżeniowych różnią się jedynie obudową zewnętrzną. Natomiast zasada działania zarówno kart jak i breloków jest taka sama. Najczęściej brelok dopinamy do kluczy, przez co trudniej go zgubić. Ponadto tak zbudowany tag RFID jest trwalszy od karty plastikowej i trudno go złamać nosząc w kieszeni.

Breloki zbliżeniowe posiadają wbudowany mikroprocesor, pamięć i antenę. Odczyt informacji odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną. Czytnik odbiera przekształcony przez układ scalony breloka sygnał i odpowiednio go interpretuje – jest to proces autoryzacji lub odrzucenia użytkownika.

Standardowe tokeny zbliżeniowe działają na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Dostępne są także breloki z własnym zasilaniem. Ich zasięg działania jest znacznie większy, może wynosić nawet kilka metrów. Jednak po wyczerpaniu się baterii taki brelok nie nadaje się do użytku.

Zaletami breloka zbliżeniowego są  niewątpliwie: niska cena, duża trwałość i brak baterii.

Breloki zbliżeniowe zastosowanie

    • Najpopularniejsze zastosowanie to systemy bezpieczeństwa: alarmy, kontrola dostępu do drzwi, bramek, szlabanów i in.
    • Jako elementy autentykacji: identyfikatory i przepustki dla pracowników, kibiców na stadionach, uczestników wystaw, targów i in.
    • Trwałe, wygodne nośniki biletów komunikacji miejskiej (tzw. karty miejskie)
    • Jako  elektroniczne karty biblioteczne, parkingowe, bilety wstępu i in.
    • Oraz jako elektroniczne portmonetki np. do regulowania opłat za płatny parking w mieście.

Transpondery zbliżeniowe zasada działania

W brelokach zbliżeniowych stosujemy technologię RFID (Radio Frequency Identification). Jest to bezprzewodowa komunikacja, która wykorzystuje fale elektromagnetyczne do identyfikacji osób, zwierząt lub przedmiotów.

W procesie identyfikacji bierze udział odbiornik czyli czytnik RFID oraz transponder zbliżeniowy czyli token lub tag RFID. Czytnik  odczytuje unikalny numer zapisany w pamięci transpondera RFID.

W obrębie technologii RFID istnieją trzy podstawowe standardy:

    • RFID niskiej częstotliwości (LF) wykorzystywana do kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy, identyfikacji osób lub zwierząt. Jej cechą jest niewielki zasięg odczytu 1-10cm. Transpondery wykorzystywane w kontroli dostępu pracują w częstotliwości 125 kHz (Unique).
    • RFID wysokiej częstotliwości (HF) – 13.56 MHz. Zastosowanie: bilety elektroniczne, programy lojalnościowe, mikropłatności, identyfikacja osób i towarów, KD, RCP, zabezpieczenia produktów przed fałszerstwem,  systemy składujące dane.
    • RFID ultra wysokiej częstotliwości (UHF) w zakresie komunikacji: 865 – 868 MHz. Cechą charakterystyczną RFID UHF jest duży zasięg odczytu transponderów, nawet 15m oraz możliwość bezprzewodowej identyfikacji do kilkuset tagów w ciągu sekundy. Zastosowanie: bramy parkingowe, magazyny, płatności drogowe, systemy KD.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań dotyczących breloków zbliżeniowych prosimy o kontakt z obsługą sklepu. Więcej informacji na temat technologii zbliżeniowej i kart elektronicznych i można znaleźć na stronie cs.pl.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5