Breloki zbliżeniowe

breloki zbliżeniowe

Tokeny zbliżeniowe – breloki

Breloki lub transpondery zbliżeniowe mają postać wygodnych zawieszek, które od kart zbliżeniowych różnią się jedynie obudową zewnętrzną. Natomiast zasada działania zarówno kart jak i breloków jest taka sama.

Najczęściej brelok dopinamy do kluczy, przez co trudniej go zgubić. Ponadto tak zbudowany tag RFID jest trwalszy od karty plastikowej i trudno go złamać nosząc w kieszeni.

Breloki zbliżeniowe posiadają wbudowany mikroprocesor, pamięć i antenę. Natomiast odczyt informacji odbywa się bezprzewodowo, przez indukcję elektromagnetyczną. Następnie czytnik odbiera sygnał przekształcony przez układ scalony breloka i odpowiednio go interpretuje – jest to proces autoryzacji lub odrzucenia użytkownika.

Zwykle, standardowe tokeny zbliżeniowe działają na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Dodatkowo, dostępne są także breloki z własnym zasilaniem. Wówczas ich zasięg działania jest znacznie większy, może wynosić nawet kilka metrów. Jednak po wyczerpaniu się baterii, taki brelok nie nadaje się do użytku.

Ważnymi zaletami breloków zbliżeniowych są  niewątpliwie: niska cena, duża trwałość i brak baterii.

Zastosowanie breloków zbliżeniowych

  • Najpopularniejsze zastosowanie to systemy bezpieczeństwa: alarmy, kontrola dostępu do drzwi, bramek, szlabanów i in.
  • Jako elementy autentykacji: identyfikatory i przepustki dla pracowników, kibiców na stadionach, uczestników wystaw, targów i in.
  • Trwałe, wygodne nośniki biletów komunikacji miejskiej (tzw. karty miejskie)
  • Jako  elektroniczne karty biblioteczne, parkingowe, bilety wstępu i in.
  • Oraz jako elektroniczne portmonetki np. do regulowania opłat za płatny parking w mieście.

Zasada działania transpondera 

W brelokach zbliżeniowych stosujemy technologię RFID (Radio Frequency Identification). Jest to bezprzewodowa komunikacja, która wykorzystuje fale elektromagnetyczne do identyfikacji osób, zwierząt lub przedmiotów.

W procesie identyfikacji bierze udział odbiornik, czyli czytnik RFID oraz transponder zbliżeniowy, czyli token lub tag RFID. Z kolei czytnik odczytuje unikalny numer zapisany w pamięci transpondera RFID.

W obrębie technologii RFID istnieją trzy podstawowe standardy:

  • RFID niskiej częstotliwości (LF) wykorzystywana do kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy, identyfikacji osób lub zwierząt. Jej cechą jest niewielki zasięg odczytu 1-10cm. Transpondery wykorzystywane w kontroli dostępu pracują w częstotliwości 125 kHz (Unique).
  • RFID wysokiej częstotliwości (HF) – 13.56 MHz. Zastosowanie: bilety elektroniczne, programy lojalnościowe, mikropłatności, identyfikacja osób i towarów, KD, RCP, zabezpieczenia produktów przed fałszerstwem,  systemy składujące dane.
  • RFID ultra wysokiej częstotliwości (UHF) w zakresie komunikacji: 865 – 868 MHz. Cechą charakterystyczną RFID UHF jest duży zasięg odczytu transponderów, nawet 15m oraz możliwość bezprzewodowej identyfikacji do kilkuset tagów w ciągu sekundy. Zastosowanie: bramy parkingowe, magazyny, płatności drogowe, systemy KD.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań dotyczących breloków zbliżeniowych prosimy o kontakt z obsługą sklepu. Więcej informacji na temat technologii zbliżeniowej i kart elektronicznych i można znaleźć na stronie cs.pl.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5